Tapetowanie zaczynamy od dokładnego zmierzenia wysokości ściany – od podłogi do sufitu lub do ustalonej wysokości na jakiej ma się skończyć tapeta. Ważne jest to, aby mierzyć każdy pas tapety osobno, szczególnie w starym budownictwie, gdzie wysokość ścian może się różnić nawet o kilka centymetrów. Do wymierzonej długości tapety dodajemy kilka centymetrów. W międzyczasie rozrabiamy klej. Tak przygotowane paski tapety możemy ponumerować na wewnętrznej stronie tapety. Zaznaczając miejsca cięcia tapety pamiętajmy, że w przypadku tapet jednokolorowych lub o drobnej fakturze, wszystkie bryty będą identyczne. Natomiast przy klejeniu tapety o dużej różnorodności wzorów, wszystkie paski tapety muszą do siebie pasować wzorem.

Tak przygotowane paski tapety, kładziemy na stole i smarujemy klejem za pomocą wałka lub pędzla. Posmarowaną tapetę składamy w stosunku 2/3 od góry i 1/3 od dołu i odkładamy na kilka minut w celu nasiąknięcia kleju w tapetę. W przypadku tapety flizelinowej smarujemy klejem ścianę a suchą tapetę doklejamy do posmarowanej klejem ściany.

Tapetowanie najlepiej zacząć od okna lub innego stałego źródła światła. Paski tapety naklejamy od góry, z kilkucentymetrowym naddatkiem na górze i dole, który na koniec odetniemy nożykiem. Daje nam to pewność, że górna i dolna krawędź tapety jest równa. Przyklejony bryt dociskamy gumowym wałkiem od środka do brzegów, tak aby wycisnąć nadmiar kleju oraz powietrze. Nadmiar kleju usuwamy za pomocą wilgotnej gąbki lub ściereczki.