Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów tapet. Różnią się od siebie przede wszystkim materiałami
z których zostały wykonane. Poniżej przedstawiamy wszystkie rodzaje tapet razem z ich opisem:

Tapeta papierowa

Jest zrobiona z jednej, dwóch lub kilku warstw papieru. Tapeta jednowarstwowa jest cienka przez co nadaje się przede wszystkim na równe podłoża. Tapety papierowe są dość trudne w utrzymaniu czystości, nie są odporne na szorowanie oraz na kontakt z wodą.

Tapeta winylowa

Jej spodnia warstwa wykonana jest z winylu lub papieru. Tapety winylowe są grubsze od papierowych, przez co są bardziej odporne na uszkodzenia. Odznaczają się dobrą odpornością na wilgoć, więc można je stosować nawet w łazienkach. Łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ mycie i szorowanie ich nie uszkodzi.

Tapeta na podkładzie flizelinowym

Jej warstwę wierzchnią stanowi papier lub tworzywo sztuczne. Tapety flizelinowe dobrze maskują drobne nierówności ścian, także świetnie tłumią hałas. W razie gdyby tapeta się nam znudziła, można ją łatwo usunąć na sucho.

Tapeta akrylowa

Spodnia warstwa tapety akrylowej zrobiona jest z papieru, a wierzchnia z pianki akrylowej. Taka tapeta nie jest odporna na szorowanie oraz na wilgoć, można ją łatwo uszkodzić.

Tapeta z włókna szklanego

W dotyku jest bardzo podobna do tkaniny. Jest odporna na wodę i szorowanie. Można ją pomalować, jest odporna na uszkodzenia.

Tapeta typu raufaza 

Zrobiona jest z kilku warstw papieru przełożona włóknami drzewnymi. Bardzo dobrze kryją drobne nierówności. Po ich nałożeniu na ścianę należy je pomalować.

Fototapety

To coraz bardziej modny sposób wykończenia ścian. Fototapety to tapety z nadrukowanym dowolnym zdjęciem. Ich skład, wielkość oraz wzór należy do indywidualnej decyzji klienta.