kobieta patrzy jak stojący na drabinie mężczyzna przykleja tapetę

Fototapeta może zmienić wnętrze nie do poznania. Na rynku dostępnych jest nie tylko mnóstwo niezwykłych wzorów i kolorów, ale także różne materiały, z jakich wykonywane są fototapety. Dowiedz się, jak przykleić fototapetę, by jej powierzchnia była gładka, a efekt – trwały.
Na rynku dostępne są fototapety papierowe, winylowe oraz fototapety z innych materiałów, na przykład fotografie na rozciągniętym płótnie lub grubym PCV. Powierzchnia produktów może być gładka lub nierówna – imitująca strukturę płótna, piasku lub innych materiałów. Ich wielkości również bywają bardzo różne. Większe rozmiary zazwyczaj kupuje się w kilku częściach.

Jak przygotować ścianę?

Zanim rozpoczniesz przyklejanie tapety, musisz odpowiednio przygotować ścianę. Nawet jeśli użyjesz najlepszego kleju do fototapet, mogą być widoczne nierówności, jeśli wcześniej ich nie zniwelujesz. Powierzchnię ściany należy oczyścić, wyrównać i dokładnie osuszyć. Stare warstwy tapet, gwoździe, uchwyty i resztki farb trzeba dokładnie usunąć. Jeśli na powierzchni są ubytki, należy je uzupełnić je gipsem lub masą naprawczą, a następnie wyszlifować. Jeśli podłoże jest chłonne, trzeba je zagruntować.

Jakie są kolejne etapy przyklejania fototapety?

W zależności od wskazówek producenta klej nakłada się na same części fototapety lub także na ścianę. Przy montażu fototapety składającej się z kilku części niezwykle istotne jest dopasowanie krawędzi, by powstały wzór nie był „połamany”. Fototapety papierowe przykleja się najczęściej na kilkumilimetrową zakładkę, zaczynając od sufitu, od strony najbliżej okna. Pozostałe typy zazwyczaj układa się na styk, chyba że producent zaleca inaczej. Najpierw należy narysować pionującą linię początkową, a następnie każdą z części posmarować klejem za pomocą szerokiego pędzla i delikatnie przykleić. Warto też w trakcie układania używać poziomicy. Na koniec trzeba docisnąć wszystkie części wałkiem, by pod spodem nie zostały pęcherzyki powietrza, a nadmiar kleju usunąć wilgotną szmatką lub gąbką.