tapetowanie

Żeby dobrze wytapetować ściany, potrzeba nie tylko odpowiedniego wzoru oraz ilości tapety. Ważne jest także to, aby starannie przygotować podłoże, na które zostanie naniesiona tapeta. Musi ono zapewniać dobrą przyczepność, czyli, inaczej mówiąc, zapobiegać przyszłemu odklejaniu się tapet od ścian.

Choć tapetowanie, tak samo jak i malowanie ścian, można wykonać samodzielnie, nie znaczy to, że proces ten jest banalnie prosty. Należy podczas niego pamiętać o najważniejszych zasadach, które są gwarancją estetycznego wyglądu oraz trwałości zastosowanego rozwiązania. Po pierwsze ważne jest więc to, aby tapeta była położona na równym podłożu. Inaczej może szybko zacząć odchodzić od ścian. Przed wykonaniem tapetowania należy więc wyrównać podłoże. Jednak robienie tego za pomocą kładzenia tapet zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Warstwa tapety nie przykryje nierówności, tylko jeszcze bardziej je uwypukli. Warto także dobrać odpowiedni klej do tapety, aby ta ostatnia jak najlepiej trzymała się na ścianie.

Ważne aspekty tapetowania

Równość podłoża to nie jedyny aspekt, który jest ważny podczas kładzenia tapet. Równie istotne są takie czynniki jak wiek, suchość czy czystość. Najlepiej jest oczywiście wtedy, kiedy tapety kładzie się na nowej, świeżo otynkowanej ścianie. Nie zawsze jednak się tak dzieje, dlatego też przed położeniem tapety należy dobrze wyczyścić i osuszyć ściany. Inaczej na wilgotnym lub brudnym podłożu pod tapetą mogą rozwijać się w przyszłości szkodliwe mikroorganizmy, takie jak grzyby czy pleśń.

Oczywistą zasadą jest też to, że jeśli chcemy pokryć tapetą ściany pomieszczenia, które było już wcześniej użytkowane, to trzeba z nich zdjąć uprzednio nałożoną warstwę pokrycia. Niezależnie od tego, czy jest to powłoka malarska, czy tapeta, trzeba ją usunąć, aby można było położyć nowy materiał. Nie należy też zapominać o tym, że przed położeniem tapet należy zagruntować ściany, które mają zostać wytapetowane. Jest to zabieg, który przyniesie pozytywne skutki nie tylko w bliższej, ale i w dalszej perspektywie. Zarówno zapewni większą trwałość, jak i pozwoli na łatwiejsze zrywanie tapet przy następnym remoncie.