Emulsje gruntujące polecane są do stosowania przy wielu pracach budowlanych, gdzie konieczne jest wzmocnienie podłoża. To także niezbędny środek stosowany w trakcie remontów. Przy jakich rodzajach prac zastosowanie ich jest zalecane? Na jakich powierzchniach można je kłaść? Przeczytaj poniższy wpis.
Działanie emulsji gruntujących polega na wzmocnieniu podłoża poprzez zwiększenie jego przyczepności oraz odcięcie poprzedniej warstwy. Emulsje gruntujące pozwalają lepiej przygotować ściany przed położeniem tapety lub przed malowaniem. Po położeniu emulsji gruntującej ściany gorzej chłoną nakładaną substancję, zatem farba lepiej trzyma się powierzchni. Dzięki temu zabiegowi malowanie staje się łatwiejsze, ponieważ szybciej uzyskuje się oczekiwany efekt i nie jest konieczne nakładanie kilku warstw farby. Dzięki zastosowaniu warstwy emulsji gruntującej możliwe jest także lepsze wykonanie hydroizolacji na ścianach i podłogach.
Do jakich materiałów stosuje się emulsje gruntujące?
Na rynku najczęściej spotykane emulsje gruntujące to emulsje głęboko penetrujące, emulsje poprawiające przyczepność, emulsje bitumiczne i uniwersalne. Każda z nich ma nieco inne parametry, a więc także inne przeznaczenie. Emulsje głęboko penetrujące polecane są głównie do starych i słabych podłoży, z kolei emulsje bitumiczne – do wykonywania powłok przeciwwilgociowych i ochronnych. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj emulsji będzie dla ciebie odpowiedni, najlepiej zdecyduj się na zakup emulsji uniwersalnej. Nadaje się ona do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wszystkie emulsje gruntujące przeznaczone są na podłoża porowate, nadmiernie lub nierównomiernie chłonne, wykonane z betonu, gazobetonu, tynku na spoiwach mineralnych (cementowych, wapiennych, gipsowych). Emulsje nadają się również na surowe powierzchnie wykonane z materiałów ceramicznych lub wapienno-piaskowych oraz na surowe płyty gipsowe, cementowe, gipsowe, gipsowo-kartonowe i drewnopochodne impregnowane, na cegły i wiele innych.