tapeta

Już od wielu lat, ogromną popularnością pośród różnych metod wykończenia ścian cieszy się tapetowanie. Jednak wybór wymarzonego wzoru nie wystarczy, aby ściana prezentowała się pięknie, a efekt przylegania tapety do ściany trwał przez wiele lat. Aby maksymalnie wydłużyć czas, w którym tapeta będzie ozdabiała dany pokój należy solidnie ją ułożyć, a także zastosować w tym celu prawidłowy klej. 

Rodzaj tapety, a klej 

W ofertach producentów tapet spotykamy się z ich bardzo zróżnicowanym wyborem, różnią się one od siebie między innymi warstwą zewnętrzną. Stąd, pierwszym aspektem jaki należy brać pod uwagę wybierając odpowiedni klej do podklejenia tapety jest materiał z jakiego jest ona wykonana. Wyróżnia się zatem kleje, które najlepiej współpracują z właściwościami danego materiału, a zatem kleje do tapet: winylowych, papierowych, lateksowych, flizelinowych, a także do tych wykonanych włókna szklanego itp.

Na rynku, dostępne są także kleje uniwersalne, które działają prawidłowo z wieloma rodzajami tapet np.: takie, które można zastosować do przeklejenia tapety winylowej oraz papierowej. Przy doborze odpowiedniego kleju do tapety warto zwrócić także uwagę na jej grubość i twardość, bowiem im grubsze i twardsze one będą tym gęstszy powinien być wykorzystywany w celu ich podklejenia klej.

Na co warto zwrócić uwagę 

Gdy już dobierzemy klej do odpowiedniej tapety, warto także zwrócić uwagę na jego właściwości opisane przez producenta na opakowaniu. Jest to szczególnie przydatne przy określaniu pojemności, na jaką powinniśmy się zdecydować, ponieważ w opisie znajdują się zwykle wskazówki dotyczące jego zużycia. Dodatkowo warto dokładnie oszacować powierzchnie, jaka będzie tapetowana oraz prawidłowo zaplanować czas jakiego wymaga dany klej na przygotowanie go do aplikacji.

W niektórych przypadkach kleje różnią się także od siebie czasem wysychania oraz wiązania, na co także warto zwrócić uwagę. Jeżeli w przyszłości planujemy usunięcie tapety na sucho, np.: w sytuacji, gdy będzie przeprowadzany remont ścian w domu należy koniecznie sprawdzić czy wybrany przez nas produkt nie sprawia, że będzie to niemożliwe. Ostatnim aspektem jaki należy mieć na uwadze, jest skład kleju, a co za tym idzie jego jakość. Kleje do tapet wysokiej jakości powinny zapewniać idealne przyleganie, a także pomóc w uzyskaniu perfekcyjnie gładkiej powierzchni tapety.  Ich użycie pozwala także na cieszenie się długotrwałym efektem na ścianach oraz brakiem konieczności wykonywania nieustannych poprawek.